Uruchom Program Drdietman
sprawdzanie sód scaled - Sód – jak wpływa na nasze zdrowie?

Sód – jak wpływa na nasze zdrowie?

Jon sodowy razem z potasem i chlorem pełnią podstawową rolę w regulowaniu gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej oraz ciśnienia osmotycznego w komórkach organizmu. Ponadto pobudza pracę nerek i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Jakie dodatkowe funkcje pełni w naszym organizmie?

Dlaczego ważna jest obecność sodu w organizmie?

Sód zawarty w płynach ustrojowych na zewnątrz komórek oraz potas znajdujący się w nich regulują potencjał niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych. Zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz transport składników odżywczych do komórek.

Sód – korzyści dla zdrowia

Odpowiednie stężenie jodu sodowego w płynie pozakomórkowym jest niezbędne dla zachowania właściwej objętości krwi oraz zapobiega odwodnieniu organizmu, a także umożliwia prawidłowe czynności wszystkich komórek organizmu. Organizm potrafi w określonych granicach utrzymywać prawidłowe stężenie jonów sodowych. Może przystosować się zarówno do nadmiaru soli w diecie jak i do jej niedoboru. Odpowiada za to układ hormonalny, głównie hormony kory nadnerczy. Reguluje on wydalanie sodu przez nerki.

berries close up currants 1263313 1024x683 - Sód – jak wpływa na nasze zdrowie?

Niedobór sodu w organizmie

Niedobór sodu w organizmie, skutkujący głównie odwodnieniem, powoduje osłabienie fizyczne i psychiczne oraz utratę łaknienia połączoną niekiedy z wymiotami. Może powodować upośledzenie myślenia, a nawet wytworzyć stan prostracji umysłowej.

Bardzo duży niedobór jonu sodowego może doprowadzić do zaburzenia czynności układu mięśni szkieletowych, a nawet do zatrzymania akcji serca.

Nadmierna ilość sodu – wpływ na zdrowie

Funkcjonuje pogląd, że nadużywanie spożycia soli kuchennej jest jednym z czynników wpływających na powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych, jak np. nadciśnienie tętnicze, czego skutkiem mogą być wylewy krwi do mózgu czy zawały serca. Nadmiar sodu w organizmie prowadzi też do zaburzeń gospodarki wodno-mineralnej i powstawania obrzęków. Może spowodować uszkodzenie wątroby oraz grozi nieprawidłowym kształtowaniem się komórek organizmu.

Chcesz wiedzieć ile sodu dostarczasz swojemu organizmowi?

Artykuł opracowany na podstawie książki Zbigniewa Młynarskiego „Jedz Dobrze i Nie Tyj