Uruchom Program Drdietman
almond almonds brazil nut 1295572 - Niacyna – witamina odpowiedzialna za zdrowe serce

Niacyna – witamina odpowiedzialna za zdrowe serce

Niacyna, czyli witamina PP, jest warta uwagi ze względu na obniżanie stężenia cholesterolu i zapobieganie chorobom serca. Obejmuje związki uczestniczące w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek oraz jest niezbędna do syntezy insuliny, ponieważ wzmaga jej działanie.

Za jakie funkcje odpowiada niacyna?

Niacyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu nerwowego i pokarmowego. Wpływa na stan skóry oraz produkcję hormonów płciowych i tarczycy, a także obniża ciśnienie krwi. Część zapotrzebowania na witaminę B3 jest pokrywana przez jej syntezę z tryptofanu. Proces ten zachodzi tylko w obecności wystarczającej ilości witamin B1, B2 i B6.

W jakich produktach obecna jest witamina B3?

Dobrym źródłem witaminy B3 są: mięso, ryby morskie, wątroba, poza tym drożdże, kiełki pszenicy, orzechy ziemne, ziarna słonecznika. Duże jej ilości zawarte są także w niektórych owocach (awokado, śliwki) i warzywach (ziemniaki, brokuły).

almond almonds brazil nut 1295572 1024x683 - Niacyna – witamina odpowiedzialna za zdrowe serce

Kto jest zagrożony niedoborem niacyny?

W dzisiejszych czasach niedobory witaminy PP, powodujące pelagrę, spotyka się jedynie w rejonach, gdzie pożywienie składa się głównie z ryżu i kukurydzy, w których niska zawartość niacyny i tryptofanu jest potęgowana ich bardzo słabą przyswajalnością. W krajach rozwiniętych tak zaawansowane niedobory występują jedynie u osób z marskością wątroby i alkoholików.

Jakie zmiany w organizmie powoduje nadmiar witaminy PP?

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za dużo (powyżej 3 g na dobę) witaminy PP, może to powodować wystąpienie objawów ubocznych w postaci: zmian skórnych, zaczerwienienia i pieczenia, bólów głowy, nudności, wymiotów, biegunki. Dodatkowo może wystąpić zaostrzenie choroby wrzodowej oraz pogorszenie uregulowania cukrzycy.

Niedobór niacyny – skutki dla zdrowia

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za mało niacyny, mogło to spowodować ciągłe uczucie zmęczenia, nawracające bóle głowy, zły stan psychiczny, nadwrażliwość skóry na słońce, zapalenie skóry w postaci zgrubień i łuszczenia, zmiany zapalne w jamie ustnej, nudności, wymioty, czy biegunkę, jak również zaburzenia pracy wątroby oraz funkcji układu nerwowego. Wszystkie te objawy składają się na obraz choroby, jaką jest pelagra.

Chcesz wiedzieć ile niacyny dostarczasz swojemu organizmowi?

Artykuł opracowany na podstawie książki Zbigniewa Młynarskiego „Jedz Dobrze i Nie Tyj„.