Uruchom Program Drdietman
blueberry bowl cereal 216951 - Biotyna – sposób na zdrową skórę i włosy

Biotyna – sposób na zdrową skórę i włosy

Biotyna (witamina H, witamina B7) to związek zawierający siarkę, który musi być dostarczany wraz z pokarmem. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzi i zwierząt, mimo, że pewne jej ilości są syntetyzowane w przewodzie pokarmowym przez występujące tam bakterie jelitowe.

Jakie funkcje pełni biotyna dla naszego organizmu?

Główne funkcje, jakie pełni biotyna dla naszego organizmu, to udział w metabolizmie tłuszczów (jest składnikiem czterech enzymów biorących udział w cyklach kwasów karboksylowych) i wpływ na prawidłowy stan włosów i skóry. Jest niezbędna dla właściwego gojenia się ran, szczególnie po oparzeniach.

Jakie są główne źródła biotyny?

Najlepszymi źródłami biotyny są drożdże piekarskie, soja, orzechy, produkty zbożowe, np. otręby pszenne, płatki owsiane, a także wątroba wołowa.

blueberry bowl cereal 216951 1024x683 - Biotyna – sposób na zdrową skórę i włosy

Czy można przedawkować witaminę H?

Nie zaobserwowano dotychczas jakichkolwiek objawów przedawkowania witaminy H. Nawet dożylne podanie dawki tysiąckrotnie przekraczającej zalecane spożycie nie powoduje działań szkodliwych.

Jakie zmiany w organizmie powoduje niedobór witaminy H?

Jeśli przez długi czas w pożywieniu było za mało witaminy H, może to powodować zmiany skórne w postaci rumieni, suchości, łuszczenia się, a także zaburzenia łaknienia i zaburzenia w metabolizmie tłuszczów. Niedobór biotyny prowadzi do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi i zwiększonego ryzyko wystąpienia depresji oraz halucynacji. Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że nawet niewielkie niedobory biotyny, występujące przez dłuższy czas, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.

Chcesz wiedzieć ile biotyny dostarczasz swojemu organizmowi?

Artykuł opracowany na podstawie książki Zbigniewa Młynarskiego „Jedz Dobrze i Nie Tyj„.